Jakie są rodzaje łuków?
2019-12-19
Łucznictwo to piękny i szlachetny sport dla ludzi w każdym wieku. Młodszym pomaga w rozwoju mięśni, starszym – w utrzymaniu dobrej kondycji, a wszystkim – w rozwoju koncentracji, ćwiczeniach wzroku oraz ogólnym relaksie. Jednak łuk łukowi nierówny, a tutaj wyjaśniamy, czym różnią się od siebie poszczególne ich rodzaje.
Dwa główne rodzaje łuków?
„Łuki” to szerokie określenie na kilka różnych gatunków, a każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię. Ze względu na konstrukcję dzieli się je na dwie grupy: łuki klasyczne oraz łuki bloczkowe.
Łuki klasyczne – towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, a ich budowa jest najprostsza. Mamy tu łęczysko, do którego jest przywiązywana cięciwa. Oczywiście dawno minęły czasy, gdy wykonywało się je ze zwykłego drewna, a cięciwę z jelita czy końskiego włosia. Współczesne łuki klasyczne, takie jak Ragim Matrix Evo, wykonane są ze specjalnych tworzyw sztucznych, dzięki czemu cechuje je niezwykła wytrzymałość, a zarazem lekkość;
Łuki bloczkowe – tego typu łuki mają znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcję, ponieważ korzystają ze specjalnych systemów bloczków w celu ułatwienia naciągnięcia cięciwy. Strzały wystrzelone z takiego łuku mają większą energię i zasięg, niż wystrzelone z klasycznych o takiej samej wadze naciągu. Tutaj technika również pozwoliła na skonstruowanie wytrzymałych modeli, jak PSE Stinger Extreme.
Specjalne rodzaje łuków
Istnieją także trzy inne kategorie, które preferuje wiele zajmujących się łucznictwem osób.
- łuki myśliwskie (hunter) – są to ulepszone łuki klasyczne, które zostały wyposażone z dodatkowe elementy, mające na celu ułatwić polowanie, np. wyprofilowana półka pod strzałę, ułatwiająca celowanie, ramiona wyprofilowane tak aby uzyskać jak największą prędkość początkową która przekłada się na energię wystrzelonej strzały, czy wzbogacenie włóknem szklanym łuku dzięki czemu zyskujemy nie tylko na wytrzymałości samego łuku ale również ma to wpływ na dynamikę łuku, jak w przypadku łuku Samick Lion RH 60.
- łuki longbow – czyli łuki długie; tego typu łuki mają ok. 180 cm długości i wymagają większej siły do naciągnięcia cięciwy. Można powiedzieć, że są to powiększone modele klasyczne, ponieważ również cechuje je prosta konstrukcja, bez żadnych pomocy w celowaniu. Dobrym przykładem takiego łuku jest model Łukbis z delikatnym refleksem.
- łuki wschodnie – tutaj można wyróżnić łuk janczarski, japoński i refleksyjny; cechują je niewielkie rozmiary przy naciągu pozwalającym na oddawanie silnych strzałów. Poszczególne łuki wschodnie różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i wymaganiami co do siły naciągu oraz zasięgiem. Dobrym przykładem łuku wschodniego jest White Feather Wingz Carbon 50.
- łuki sportowe – zwane także olimpijskimi. Są to łuki refleksyjne (czyli z wygiętymi do przodu końcami ramion), w tych łukach ważne jest odpowiednie dobranie wagi naciągu oraz długości łuku. W łukach tego typu możemy zastosować dodatkowe akcesoria zwiększające precyzję strzelania takie jak: celownik, podstawkę magnetyczną, button, kliker oraz stabilizator. Dostępne są łuki sportowe zarówno dla zaawansowanych łuczników, jak i początkujących w tym dzieci i młodzieży, np. Jandao Beginner.
Polecane
Łuk White Feather Wingz Carbon 50"
887,35 zł brutto/1szt.8873.50 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 798,62 zł/1szt.Cena regularna 899,00 zł brutto/1szt.